Elva Elite Cup 2018 oli kõrgest klassist

1. FC Köln näitas kindlat taset ja võttis teenitult võidu / Foto: Kaisa Liina Keps

Jalgpalliklubi FC Elva võõrustas 11.-12. mail Nike Arena Elva kunstmuruväljakul U13 vanuseklassi võistkondi rahvusvahelisel jalgpalliturniiril Elva Elite Cup. Nimekamad võistkonnad turniiril olid Saksamaa kõrgliigaklubi 1. FC Kölni ja Inglismaa meistrisarjas mängiva West Ham Unitedi järelkasvumeeskonnad.
Elva Elite Cup jalgpallivõistluse korraldamisega alustas FC Elva juba mullu oktoobrikuus, ettevalmistused kulmineerusid viimase kolme päeva tegevustega Elvas ja Tartus.

“Korraldamine oli pikk protsess. Kokkuvõttes võib öelda, et kõik sujus hästi ja nagu ikka tuli ka nipet-näpet ootamatusi ette,” märkis FC Elva tegevjuht Marek Naaris. “Meeskond, kes turniiri nimel töötas, oli väga hea. Tänan siinkohal oma suurimaid abimehi Dzintars Kazaksit, kelle abiga said paljud võistkonnad Eestisse ja kohalikke jõude Are Altrajat, Rain Suitsu, Kalle Roiot, Marek Madisood, Kerlin Lehtlat, Annike Tolmatsit ja Laur Nurmet, kes panustasid väga palju oma aega selle ürituse õnnestumisse.”

Kahe päevane formaat 14 võistkonnaga


Kõrgetasemelisel noorte jalgpalliturniiril osales kokku neliteist võistkonda, neist üheksa välismaalt. Lisaks Saksamaa ja Inglismaa jalgpallipoistele olid kohal võistkonnad Poolast, Lätist, Leedust, Venemaalt, Soomest ning viis Eesti meeskonda. Elva noored mängisid FC Elva ja FC Otepää baasil moodustatud Lõuna-Eesti koondvõistkonnas nimega South Estonian Selection treenerite Laur Nurme ja Martin Tederi juhendamisel.
Kõige muljetavaldavamat mängu näitas turniiril Saksamaa 1. FC Kölni võistkond, kes võitis kaheteistkümnest mängust üksteist ning kindla esikoha. Ainsana suutis sakslaste vastu viigi välja võidelda Läti Balti jalgpallikooli võistkond, kes sai turniiril teise koha. Kolmandale kohale jõudis Master Saturn Moskva oblastist.
Eesti klubidest sai parimana Master Saturniga võrdselt punkte kogunud JK Tallinna Kalev neljanda koha. Lõuna-Eesti koondvõistkond lõpetas turniiri kümnendal kohal, edestades Poola läbi aegade üht edukaimat klubi Varssavi Legiat.

West Ham Unitedi mängija (vasakul) ja Baltic Football Schooli mängija (paremal) võitlemas / Foto: Kaisa Liina Keps

Tulemusega võib rahule jääda


Treener Laur Nurme sõnul oli võistkonnal esimene turniiripäev tulemuste osas üsna kehvake, aga poisid suutsid mängutuju siiski üleval hoida. Teisel päeval õnnestusid mängud aga oluliselt paremini.

“Alagrupimängudes kaotati kõik mängud ühe või kahe väravaga ning ise ei suudetud ühtegi head võimalust väravaks realiseerida. Kokku lasime endale lüüa kaheksa vastuseta väravat, millest kolm olid väga õnnetud omaväravad ja kaks väga kaugelt löödud väravad,” seletas Laur Nurme. “Hoolimata sellest ei lasknud poisid aga tujul langeda ning võitlesid alati lõpuni, näidates tugevat iseloomu. Hiljem turniiri võitnud FC Kölni eakaaslased on Euroopas oma vanuseklassis ühed tugevamad ning alagrupis kaotasid meie poisid neile vaid 0:1, kusjuures meil oli kaks väga head võimalust ka neile värav lüüa.”

Laur Nurme sõnul võis turniiri tugevat taset ja võistkonna vähest kokkumängu silmas pidades Elva ja Otepää klubide koondvõistkonna esinemisega rahule jääda.

“Kindlasti võib rahule jääda kaitsetööga ning ka poiste suhtumise ja võitlusvaimuga. Aga vasturünnakutel oleksime saanud asju kindlasti paremini teha, mis oleks lubanud meil endal ka rohkem väravaid lüüa,” märkis treener. “Arvestades vastasvõistkondade kvaliteeti peame realistlikult mõeldes lõpptulemusega rahule jääma, sest meie kahest klubist kokkupandud võistkonnal pole olnud palju võimalust kokkumängu harjutada, mida oli selgelt ka mängupildist näha. Oma jälje jättis ka see, et meie võistkonna ülekaalukalt parim ründaja ei saanud kahjuks võistkonda aidata ning teist sellise kvaliteediga ründajat meil paraku asemele võtta polnud.”

Kõik sündis tänu suurepärastele toetajatele ja vabatahtlikele


Turniiril osalenud jalgpallurid olid majutatud kõikidesse toimivatesse Elva majutusasutustesse ning neli võistkonda ka Tartu hotellidesse Sophia ja Pallas. Lõunasööki pakkus vutipoistele Tartumaa Tervisespordikeskuse toitlustaja Merike Kräkel. Võistluse korraldusliku poole eelarve oli 17 500 eurot (ilma majutuskuludeta) ning suuremas osas kaeti see sponsorite abil.

FCE TV reporteri Hans-Hendrik Karro intervjuu 1. FC Kölni poolehoidja ja võistkonna liidriga / Foto: Kaisa Liina Keps

“Meeldiv oli see, et mängudel oli kaasa elamas väga palju lapsevanemaid Soomest ja Saksamaalt, teistest riikidest vähem. Tore oli näha ka kohalikke jalgpallisõpru, kes tulid noorte taset uudistama. Kuid mõru maigu jättis see, et üksi valla esindaja ega ametnik ei tulnud võistlusi vaatama. Aga külaliste tagasiside korraldusele oli väga hea ja see on kõige tähtsam,” tegi kahest jalgpallipäevast kokkuvõtte Marek Naaris.
Elva Elite Cup noorteturniir toimub kindlasti ka järgmisel aastal.
“Eesti jalgpall ja noored vajavad tugevamat konkurentsi ning peavad nägema, mis tasemel ollakse mujal ja see annab motivatsiooni edaspidiseks sportlasteeks,” märkis Naaris. “

Abilistest tänaks Andris Altsaar, Kaisa-Liina Keps, Christina Vink, Inga Madisoo, Marko Villum, Janar Ploomipuu, Are Altraja, Hans-Hendrik Karro, Martin Thomson, Margus Ivask, Tarmo Kullas, Kerlin Lehtla, Kristi Alev, Kirke Mähar, Harveijs Ružitis, kohtunikud Timo Teniste, Mihkel Teder, Paul Peeter Kollist ja Carl-Robert Kadastik

Turniiri fotod - Kaisa Liina Keps ja Harveijs Ružitis


Järgmisel aasta toimub turniir 2007 vanuseklassile ja meie klubi noored peaksid juba hakkama tõsisemalt tööle, kui tahavad jõuda mängima seitsme parema hulka.”


Artikkel: Milvi Kapaun/Elva Postipoiss
Täiendused: Marek Naaris